Опубліковано: 03-06-2016
В Україні незабаром може з’явитися ще одне «велике вухо». Право прослуховувати телефони всіх українців хочуть надати Національному антикорупційноу бюро.
Для чого це робиться і що це означає для звичайних громадян? Хто зараз може законно втручатись в приватні розмови та переписку? Чи є способи захистити свій телефон? Про це – у спільному проекті «Ранку у Великому Місті» та сайту Fakty.ictv.ua
Слухати, щоб посадити за грати: для ефективної боротьби з корупцією в Україні, народні депутати пропонують наділити національне антикорупційне бюро правом прослуховувати телефони всіх українців. Нині це право вже є у Служби безпеки України та національної поліції. Детективи НАБУ можуть і зараз знімати дані з каналів зв’язку, але є один нюанс.
«Наразі детективи НАБУ можуть прослуховувати онлайн в приміщенні будівлі бюро, однак, використовуючи технічні можливості Служби безпеки України. Тобто вмикає на прослуховування канал СБУ», – розповідає прес-секретар НАБУ Світлана Оліфіра.
Антикорупційне бюро хоче самостійно проводити так звані негласні слідчі дії і не залежати від СБУ. Потрібний законопроект зареєстрували у Верховній Раді.
Боятись чи ні появи ще одних сторонніх вух та очей звичайним громадянам? В антикорупційному бюро переконують – не варто. Законно вас можуть слухати тільки за відповідним рішенням суду.
Тим не менш, зміст ваших розмов і повідомлень можна здобути і без рішення суду. Тобто, ваш смартфон чи ноутбук можуть атакувати не спецслужби, а хакери. Так, це незаконно, але де ви бачили законослухняних хакерів?
«Зараз треба жити так, ніби якби вас весь час знімає відеокамера», – радить експерт з інформаційної безпеки Сергій Нестеренко.
Абсолютно безпечних телефонів чи засобів зв’язку – не існує. Будь-які шифри можна розшифрувати, будь який код можна зламати – це лише питання часу та техніки, кажуть експерти. Захистись можна, але не повністю.
Пересічні люди, як правило, не стають об’єктами прослуховування чи стеження в мережі. Але тим не менш, за словами фахівців, знати ази інформаційної безпеки зараз просто необхідно.
«Обов’язково повинна стояти якась антивірусна програма, в тому числі на телефоні.Далі – варто поставити програму, яка захищає смартфон. Тобто щоб ви, коли його вкрадуть, ви могли швидко знищити інформацію яка там є», – каже експерт з інформаційної безпеки.
Не говоріть важливих речей телефоном, заведіть окремий гаджет для банківських операцій, не відкривайте підозрілих лінків, що приходять на пошту чи в месенджер.
Прості правила інформаційної безпеки захистять вас від незаконних посягань на ваш приватний простір. Що ж до спецслужб – ваша переписка про котиків їм ні до чого. Тож, якщо ви не терорист і не корупціонер – переживати не потрібно.
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.