Опубліковано: 05-07-2018
Кодекс правил професійної етики нотаріусів України
Unalex - unaiustitiaomnibus
(один закон – одна справедливість для усіх)
На черговому З’їзді нотаріусів України 20 квітня 2018 року затверджено Кодекс правил професійної етики нотаріусів України (надалі «Кодекс»). Правила розроблені відповідно до Конституції України, Закону України «Про нотаріат», інших нормативно-правових актів, Статуту Нотаріальної палати України, Кодексу професійної етики та правил організації нотаріату, затвердженого Асамблеєю нотаріату 08 жовтня 2013 року.
Етика від грецького «ethos» — «характер», «стан духу» належить до моральних оцінок, які використовуються в повсякденному житті. Етика пояснює мораль (лат. mores — звичаї) як одну з форм суспільної свідомості, як суспільний інститут, який виконує функцію регулювання поведінки людей у всіх сферах суспільного життя.
Правила Кодексу повинні мати безумовний характер їх дотримання та виконання кожним нотаріусом. Положення, що містяться в Кодексі і не передбачені законодавством України, повинні виконуватися як етичні правила Нотаріальної Палати України, оскільки вони виражають етичний зміст нотаріальної діяльності. Кодекс регулює беззаперечне дотримання встановлених правил поведінки нотаріуса і санкції за їх порушення. Він є обов'язковим для нотаріусів, їх помічників, консультантів державних нотаріальних контор та архівів. Порушення Кодексу тягне за собою відповідальність у порядку, передбаченому Законом України «Про нотаріат», Статутом НПУ, самим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Метою цього Кодексу – є здійснення нотаріальної діяльності з максимальною користю для суспільства та нотаріуса, нотаріус повинен керуватися правилами, виконуючи свої професійні обов’язки.
Положення п. 4.7. Кодексу визначають поняття реклами та інформації про нотаріальну діяльність.
На сьогоднішній день Кодекс містить такі вимоги:
Інформація, що надається нотаріусом про його нотаріальну діяльність, повинна поєднувати потребу в інформації, яку громадськість має право знати, із забороною вдаватися до комерційних процедур, спрямованих на залучення осіб, що потребують вчинення нотаріальних дій.
У публічних зверненнях або в будь-яких інших засобах зв'язку, нотаріуси зобов'язані вживати необхідних заходів, щоб не допускати особистої реклами. Інформація про діяльність нотаріуса відповідно до цього Кодексу дозволяється виключно у випадках:
a) якщо така інформація вказує лише ім'я, професійну і академічну кваліфікацію нотаріуса; місце, де він здійснює нотаріальну діяльність, режим роботи; телефонні номери і адресу електронної пошти, а також може надаватися інформація про те, в яких навчальних закладах нотаріус навчався, про отриману ним освіту, де він підвищував кваліфікацію; про вчені та інші звання нотаріуса, нагороди, вчені праці, інші академічні заслуги і професійні досягнення нотаріуса; участь у роботі органів професійного самоврядування; дані про тривалість стажу роботи нотаріусом; відомості про іноземні мови, якими володіє нотаріус;
б) якщо така інформація надається з метою повідомлення про зміну робочого місця нотаріуса або місцезнаходження нотаріальної контори;
в) якщо така інформація походить з технічних оглядів або публікацій, які можуть лише включати інформацію, зазначену вище у підпункті «a» цього пункту;
г) якщо така інформація є роз’ясненням щодо порядку вчинення певних видів нотаріальних дій, проектів документів, власної правової позиції з того чи іншого питання, роз’яснення положень чинного законодавства.
Недотримання цих критеріїв вважається етичним проступком.
Професійні вивіски, вказівники, що розташовані біля входу в будівлі, де розміщене робоче місце нотаріуса, нотаріальна контора, повинні відповідати вимогам, встановленим Міністерством юстиції та/або Нотаріальною Палатою України.
Форма діяльності нотаріуса (нотаріусів) повинна зазначатися згідно законодавства, зокрема нотаріус, нотаріальна контора.
Позиціонування діяльності з метою викликання інтересу населення, демонстрації переваг, в тому числі у формі центру, сервісу, компанії тощо, а також поєднання нотаріальної діяльності з будь-якими формами підприємницької діяльності (в тому числі, через посередництво), є етичним проступком.
Будь-яка реклама нотаріуса у формі пропаганди комерційної діяльності через ЗМІ, ТБ, соцмережі, мережі інтернет, відео, листівки, рекламні буклети, оголошення, дисконтні картки, плакати заборонена.
Нотаріус не має право подавати інформацію, що стосується його оціночних характеристик як нотаріуса, відгуків інших осіб про його нотаріальну діяльність, порівнянь з іншими нотаріусами та їхньої критики.
Виступ нотаріуса в засобах масової інформації від імені НПУ чи відділення НПУ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі здійснюється за попереднім погодженням з президентом НПУ або головою відповідного відділення НПУ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Нотаріус має право самостійно виступати на телебаченні, надавати інформацію в засобах масової інформації щодо порядку та підстав вчинення нотаріальних дій згідно чинного законодавства, виступати в дискусіях, пов’язаних із захистом гідності, честі та ділової репутації нотаріусів.
Кодексом також передбачена відповідальність за порушення цього Кодексу. За порушення нотаріусом норм Кодексу (етичний проступок) до нотаріуса можуть бути застосовані такі заходи впливу (санкції):
• зауваження;
• попередження
• направлення НПУ подання на розгляд Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю у зв'язку з порушенням нотаріусом правил етики.
Своєю діяльністю та поведінкою нотаріус зобов’язаний сприяти підвищенню позитивної громадської думки про професію нотаріуса. Діяльність нотаріуса вирізняється серед інших професій цілою низкою специфічних властивостей, зумовлених роллю, яку вони відіграють у житті суспільства. Нотаріус має глибоко усвідомлювати, що свою місію він виконує, будучи наділений високою довірою суспільства і держави, а тому йому мають бути притаманні такі риси, як висока порядність, чесність, безкорисливість, об’єктивність, прагнення до самовдосконалення. Саме висококваліфіковані нотаріуси, які мають високу правосвідомість, чітке розуміння своєї відповідальності, здатні ефективно впливати на зміцнення законності та правопорядку в державі.
Правила нотаріальної етики повинні застосовувати всі нотаріуси з метою створення у суспільства іміджу нотаріуса - професіонала, гідного абсолютної довіри.
A communi observantia non est recedendum (Не можна нехтувати тим, що прийнято усіма).
Правління відділення НПУ у
Кіровоградській області
виконавець приватний нотаріус Кропивницького
міського нотаріального округу Алфімова І.М.
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.