Опубліковано: 25-05-2022
Відділення Нотаріальної палати України в Кіровоградській області повідомляє, що 18 квітня 2022 року відбулась відео-селекторна нарада проведена в он-лайн режимі відео конференції Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) під головуванням заступника начальника Управління – начальника Центрального відділу з питань нотаріату Управління нотаріату Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Леоніда СТАСЕВСЬКОГО за участі голів, членів правління та уповноважених нотаріусів в осередках, Відділень НПУ в Дніпропетровській Запорізькій та Кіровоградській областях.
На порядок денний було винесено такі питання:
Леонід СТАСЕВСЬКИЙ нагадав присутнім, що 24 лютого 2022 року Президентом України прийнято Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». На основі цього було прийнято та видано низку підзаконних актів, що регулюють діяльність органів нотаріату у період воєнного стану та наголосив, що Управлінням нотаріату Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) та його структурними підрозділами, постійно проводиться спілкування з нотаріусами з питань роботи у воєнний час, роз’яснювальна, аналітично-методична робота, доводяться позиції Міністерства юстиції України, розробляються інформаційні листи, тощо.
Зберігання архіву приватного нотаріуса в умовах воєнного стану визначають детальні рекомендації Національного агентства архівної служби, якими передбачено виконання усіх вимог законодавства, щодо збереження, документів, печаток, штампів, тощо. У свою чергу нотаріуси зобов’язані вжити заходи, щодо збереження архівів, а саме перенести електронні документи на з’ємні носії (жорсткий диск, USB-накопичувач, тощо, або ж забезпечити їх зберігання у «Хмарі», із закодуванням доступу до сховищ та видалення паролів, підготувати до евакуації документи найманих працівників та нотаріальні документи. Зазначив, що у разі виникнення загрози захоплення населеного пункту та/або державного органу засоби кваліфікованого електронного цифрового підпису необхідно вивезти, а в разі неможливості вивезти – знищити. За неможливості забезпечення схоронності чи вивезення печатки її потрібно знищити. При цьому наголосив на необхідності діяти відповідно до ситуації, усвідомлюючи, що збереження життя і здоров’я людей є пріоритетним завданням, враховуючи рівень небезпеки для життя і здоров’я, як нотаріуса так і працівників нотаріальної контори.
Щодопорядку зупинення приватної нотаріальної діяльності звернув увагу на вимоги ст. 292 Закону України «Про нотаріат», особливо частини третьої ст. 291,згідно якої встановлено обов’язок нотаріуса письмово повідомити відповідний територіальний орган Міністерства юстиції України. Зазначив, що листами Міністерства юстиції України та Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), які було доведено до відома нотаріусів, рекомендовано зразки заяв про зупинення приватної нотаріальної діяльності, тому заява повинна відповідати зразку та містити інформацію з (дата) по (дата) або з якої дати, при цьому у заяві слід додати тезу, що про відновлення діяльності буде повідомлено додатково. Достатнім є обов’язкове направлення фото такої заяви написаної власноруч (не друкована та відправлена на електронну пошту форма), а саме фото, будь-якими засобами комунікації, у тому числі доступними мобільними застосунками.
Припинення приватної нотаріальної діяльності, це окремі питання на які слід звернути увагу. При цьому мають бути виконані вимоги 301 Закону України «Про нотаріат».
При реєстрації приватної нотаріальної діяльності є питання стосовно складання довідки щодо припинення в одному окрузі і відкритті в іншому окрузі (передача архіву, інші питання, наявність довідки в особовій справі, сертифікація робочого місця нотаріуса), врегулювання якого зараз у пріоритетах як Міністерства юстиції так і Управління. Працівники юстиції проводять огляд робочого місця приватного нотаріуса, про що складається акт сертифікації, у двох примірниках, який особисто отримується нотаріусом із відміткою на другому примірнику та реєструється заява про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності. При цьому, враховуючи умови воєнного стану, як Міністерство юстиції так і Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) працюють і приймають відповідні рішення у кожному конкретному випадку окремо беручи до уваги причини, репутацію нотаріуса, відношення до нотаріуса, який виїхав також існує поправка на воєнний стан тощо. Для прикладу зазначив, що у місті Дніпро, з початку дії воєнного стану, здійснено 4 сертифікації, існують один випадок працевлаштування нотаріуса із Донбасу та нотаріуса із Краматорська до державної нотаріальної контори.
Питання щодо працевлаштування на вакантні посади в державних нотаріальних конторах на сьогоднішній день набуло додаткової актуальності, тому нотаріуси, робочі місця яких знаходяться у зоні бойових дій чи на окупованих територіях і які не можуть у зв’язку із військовими діями, здійснювати свою професійну діяльність та мають бажання працювати у державних нотаріальних конторах Дніпропетровської та Кіровоградської областей, з питань працевлаштування можуть звертатись управління та його структурних підрозділів.
У Дніпропетровській та Кіровоградській областях, існують вакантні посади, завідувачів та державних нотаріусів, з переліком яких можна ознайомитись на веб сайті Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
Голова відділення Нотаріальної палати України в Дніпропетровській області Олена БУНЯКІНА, наголосила, що нагальним питанням сьогодення є активна зміна місця розташування приватного нотаріуса, яка на сьогоднішній день унеможливлена через невирішеність питання здачі архівів, у зв’язку з цим приватний нотаріус не може працевлаштуватись. Висловила прохання до керівництва Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) опрацювати дане питання.
Голова відділення Нотаріальної палати України в Запорізькій області Людмила МАСЛОВЕЦЬ, зазначила, що у Запорізькій області ситуація складна, але пори її складність у місті Запоріжжя та області щоденно працюють до тридцяти нотаріусів. Нотаріуси Василівки Оріхова та Пологів, через активні бойові дії позбавлені можливості працювати.
Голова відділення Нотаріальної палати України в Кіровоградській області Тетяна БАЛИК, подякувала керівництву за надану можливість у спілкуванні і обговоренні нагальних питань та висловила побажання щодо регулярності проведення зустрічей у такому форматі, задля спільної підтримки. Окремим питанням озвучила проблематику із постачання спеціальних бланків нотаріальних документів, у період дії воєнного стану, установами Спецзв’язку.
Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Анастасія ЛЮБІЧЕНКОВСЬКА, зазначила, що з метою формування єдиної нотаріальної практики, використання спеціальних бланків нотаріальних документів, повинно бути з урахуванням вимог Постанови КМУ «Про деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» №164 від 28 лютого 2022 року, зі змінами внесеними Постанови КМУ №209 від 06 березня 2022 року.
На завершення Леонід СТАСЕВСЬКИЙ та наголосив, що з огляду на події, що відбуваються у регіонах, пріоритетність та важливість питання безпеки понад усе, тому всі повинні мати так звану «Нотаріальну тривожну валізу». Особливу увагу слід звернути на випадки застосування хімічної та ядерної зброї. У свою чергу управління підготує та передасть до чатів областей ґрунтовні рекомендації з цього приводу. Питання постачання спеціальних бланків нотаріальних документів, буде опрацьовано, позиція Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), з цього приводу, буде доведена до нотаріальної спільноти у найближчий час. Висловив сподівання на нові зустрічі та подальшу співпрацю.
На останок слід зазначити, що Нотаріальною палатою України розроблено рекомендації державним нотаріальним архівам, державним нотаріальним конторам та приватним нотаріусам на випадок захоплення населеного пункту та/або нотаріальної контори/ державного нотаріального архіву/ приміщення, яке є робочим місцем приватного нотаріуса, чи безпосередньої загрози його захоплення, а також ряд інформаційних листів з питань діяльності органів нотаріату в умовах воєнного стану, ознайомитись з якими можливо на нотаріальній платформі за посиланням https://npu.ua.
З повагою Голова відділення Теятна БАЛИК
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.