Опубліковано: 03-11-2015
Модельний статут
27.08.2011 набрав чинності ЗАКОН УКРАЇНИ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження принципу державної реєстрації юридичних осіб на підставі модельного статуту», яким було внесено зміни до законодавства України щодо використання модельного статуту юридичної особи.
А що ж це таке модельний статут? Виходячи з загального визначення – це документ, який встановлює порядок організації і управління конкретного товариства і на підставі якого воно веде свою діяльність. Принциповою різницею є те, що модельний статут затверджується не власниками, а Кабінетом Міністрів. Отже, модельний статут можна визначити як збірник правил, затверджений Кабміном, і за бажанням учасників взятий за основу документ при провадженні діяльності.
Використання модельного статуту значно відрізняється від звичного для всіх друкованого варіанту. Перш за все слід відзначити, що на підставі модельного статуту може здійснювати діяльність лише господарське товариство у формі товариства з обмеженою відповідальністю. Ніякі інші організаційно-правові форми не можуть використовувати модельний статут. Це перше. Друге. Рішення про те, працювати на підстав модельного статуту чи звичайного приймає виключно вищий орган товариства (загальні збори учасників). При цьому таке рішення буде прийнято як при первинній реєстрації, так і в процесі ведення діяльності. Третє, модельний статут не подається для реєстрації і подальшого здійснення угод в друкованому вигляді. Це як будь-яка постанова Кабінету Міністрів, положення якого є публічними і можуть змінюватися лише ним. Не зайвим буде відзначити той факт, що модельний статут не містить відомостей про найменування компанії, її юридичну адресу, а також про склад учасників.
Кабінет Міністрів України своєю Постановою № 1182 від 16 листопада 2011 року (постанова набрала чинності 23 листопада 2011 року) затвердив зразок модельного статуту. Ознайомитись з його змістом ви можете за посиланням:
http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1182-2011-п
Що необхідно враховувати нотаріусу, в зв’язку з цією постановою?
У відповідності до п. 5 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» статут підписується засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження.
Вимога щодо нотаріального засвідчення справжності підписів на статуті була скасована 21.04.2011 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури започаткування підприємництва».
Але виникають певні складнощі, оскільки Національний банк до цього часу не вніс необхідних змін до п. 3.2. Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, де зазначено, що для відкриття рахунку необхідно подати копію статуту, засвідчену органом, який здійснив реєстрацію, або нотаріально.
Законодавством України не передбачено адміністративної послуги щодо надання державним реєстратором засвідченої ним копії статуту за бажанням клієнта, лише видача дубліката у випадку втрати статуту.
Нотаріуси не мають право засвідчувати вірність копії статуту, якщо підписи фізичних осіб, що його підписали не були нотаріально посвідчені.
Що стосується посвідчення правочинів за участю юридичних осіб, Порядком
вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, визначено, що: «Цивільна правоздатність та дієздатність юридичної особи, від імені якої діє уповноважений орган та/або посадова особа, перевіряється нотаріусом на підставі установчих документів, відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які отримуються шляхом пошуку через офіційний веб-сайт розпорядника Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та документів, що підтверджують повноваження органів та/або посадових осіб». При перевірці правоздатності та дієздатності ТОВ, що діє на підставі модельного статуту, така інформація зазначається в результатах безкоштовного пошуку відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.