Опубліковано: 26-07-2017
Щодо акредитації нотаріусів ПАТ «Державний ощадний банк України»
Останнім часом до нотаріусів звертаються працівники відділень Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (далі Банк) з пропозицією пройти процедуру акредитації, яка передбачає такі етапи:
- подання документів нотаріусами до установ Банку ;
- розгляд анкет та наданих документів підрозділами регіонального управління та центрального апарату;
- прийняття рішення щодо акредитації Комісією по роботі з фінансовими установами;
укладення з нотаріусом договору про відкриття поточного рахунку;
включеня нотаріуса до Реєстру акредитованих нотаріусів.
Для цього Банк вимагає від нотаріусів надати наступні документи:
1. Копія паспорта нотаріуса (1-6, 11-16 сторінки).
2. Копія свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
3.Копія реєстраційного посвідчення нотаріуса про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності.
4. Копія довідки про прийняття на облік платника податків (форма № 4-ОПП).
5. Копія документа щодо реєстраційного номеру облікової картки платника податку (довідка про присвоєння ідентифікаційного номера/картка про присвоєння ідентифікаційного номера/картка платника податку).
6. Копії кваліфікаційних сертифікатів та свідоцтва про підвищення кваліфікації (у разі наявності).
7. Інформація щодо вартості послуг нотаріуса, що має намір співпрацювати з Банком, засвідчені підписом та печаткою такого нотаріуса.
8. Копія Договору або Полісу страхування цивільно-правової відповідальності нотаріуса, що є чинним на момент подачі документів.
9. Копії трудових договорів з найманими працівниками, що зареєстровані в державній службі зайнятості (за наявності найманих працівників).
10. Інші документи на вимогу установи Банку.
Інформація про процедуру акредитації Банком нотаріусів розміщується на офіційному Інтернет-сайті Банку.
Для посвідчення договорів, однією із сторін яких є Банк, клієнтам Банку доводиться до відома перелік нотаріусів, які акредитовані в Банку. У випадку відмови нотаріуса пройти процедуру визначення відповідності нотаріуса кваліфікаційним вимогам Банку для співпраці, Банк відмовляється працювати з таким нотаріусом, незважаючи на те, що акредитація нотаріуса будь-якими фізичними чи юридичними особами, як передумова вчинення нотаріальної дії, законодавством України не передбачена, а контроль, видача свідоцтв та реєстрація нотаріальної діяльності - це повноваження Міністерства юстиції України. Процедура акредитації підриває довіру громадян до нотаріату.
Крім того, відповідно до ст.5 Закону України «Про нотаріат», нотаріус зобов'язаний здійснювати свої професійні обов'язки відповідно до цього Закону і принесеної присяги, з дотриманням правил професійної етики. Статтею 8-1 вказаного Закону передбачається, що, держава гарантує і забезпечує рівні можливості нотаріусам в організації та здійсненні ними нотаріальної діяльності, будь-яке втручання в діяльність нотаріуса, зокрема з метою перешкоджання виконанню ним своїх обов’язків забороняється і тягне за собою відповідальність відповідно до законодавства. Таким чином, Банк порушує Закон України «Про нотаріат», коли не визнає нотаріусів, які не погодилися пройти процедуру акредитації.
Слід також зазначити, що, відповідно до ст. 12 Закону України «Про нотаріат» однією із підстав анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю є порушення правил професійної етики нотаріусів України, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 04.10.2013 №2104/5, які розроблені відповідно до статті 5 Закону України «Про нотаріат» і затверджують принципи професійної етики нотаріуса, якими нотаріус має керуватися у відносинах з державними органами, фізичними та юридичними особами, іншими нотаріусами. Відповідно до згаданих Правил нотаріус зобов’язаний захищати інтереси людини, суспільства і держави, дотримуватися вимог закону, сприяти утвердженню в суспільстві віри у закон і справедливість, не вчиняти в особистих інтересах чи в інтересах інших осіб дій, які могли б поставити під сумнів неупередженість і незалежність нотаріальної діяльності, скомпрометувати нотаріуса у суспільній думці, заподіяти шкоду авторитету професії нотаріуса. Діями, які підривають професійну гідність, визнаються: настирливе і неодноразове нав'язування своїх професійних послуг, договори або домовленість з іншими, ніж практикуючий нотаріус, особами, в тому числі юридичними про розподіл або передачу коштів, одержаних за вчинення нотаріальних дій. Так як процедура акредитації включає обов’язкове відкриття поточного рахунку в банку, то можна зробити висновок, що мова йде про «плату» нотаріуса банку за «співпрацю». Така «співпраця» впливає також і на розмір плати за вчинення нотаріальної дії.
Нотаріусові забороняється розподіляти отримані ним кошти за вчинені нотаріальні дії між особами, за участю яких або щодо яких нотаріальні дії вчинялися, або будь-якими іншими особами, які не перебувають з нотаріусом у трудових відносинах. Також нотаріус не має права: вести недобросовісну конкуренцію, монополізувати відповідну сферу нотаріальної діяльності чи роботу з особами, перешкоджаючи роботі інших нотаріусів.
Нотаріус як особа, наділена довірою і відповідальністю перед державою і суспільством, зобов'язаний:
- утримуватися від будь-якої діяльності, здатної негативно вплинути на здійснення професійних обов'язків нотаріуса або викликати сумнів в його незалежності та об'єктивності,
- утримуватися від вчинення дій, які можуть зашкодити професійній діяльності нотаріуса чи підірвати довіру та престиж професії в суспільстві;
- перешкоджати впливу на нотаріуса у зв'язку із виконанням ним своїх професійних обов'язків і невідкладно інформувати про це компетентні правоохоронні органи.
Відповідно до п. 8-1 ст. 30 Закону України «Про нотаріат» однією з підстав припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса є: набрання законної сили судовим рішенням, відповідно до якого нотаріуса притягнуто до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".
У запропонованій процедурі акредитації задля «співпраці» вбачаються ознаки корупційної складової, порушення Правил професійної етики нотаріусів України та Закону України «Про нотаріат», більше того це призведе до порушень антимонопольного законодавства та до підвищення вартості оплати вчинюваних нотаріальних дій.
Отже, процедура акредитації нотаріусів є порушенням нормативно-правових актів з питань нотаріату та посяганням на незалежність та неупередженість нотаріату.
Кожен нотаріус, приймаючи для себе рішення щодо проходження процедури акредитації, має пам’ятати про те, що він має бути послідовним у дотриманні законодавства, адже бути нотаріусом - це велика відповідальність.
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.