Опубліковано: 16-03-2018
Головний доповідач
Бєднов Олександр - Голова комісії
з міжнародного співробітництва
КОДЕКС
професійної етики та правила організації нотаріату України
I. Принципи та правила організації нотаріату.
1.1. Правила, що містяться в цьому Кодексі (далі – Кодекс) розроблені відповідно до Конституції України, Закону України «Про нотаріат», інших нормативно-правових актів, Статуту Нотаріальної палати України (далі- Статут), Кодексу професійної етики та правила організації нотаріату, затвердженого Асамблеєю нотаріату – членів МСЛН у Лімі, 08 жовтня 2013 року.
Ціль - правила цього Кодексу повинні мати безумовний характер їх дотримання та виконання кожним нотаріусом і бути включені до Закону України «Про нотаріат». Положення, що містяться в цьому Кодексі і не передбачені законодавством України, повинні виконуватися як етичні правила Нотаріальної Палати України (далі НПУ), оскільки вони виражають етичний зміст нотаріальної діяльності.
1.2. Метою цього Кодексу – є організація здійснення нотаріальної діяльності з максимальною користю для нотаріуса та суспільства, шляхом об’єднання етичних цінностей та надаючи їм характеру етичних правил, якими нотаріус повинен керуватися, виконуючи свої професійні обов’язки. Цей Кодекс пропонує беззаперечне дотримання встановлених правил поведінки нотаріуса і санкції за їх порушення.
1.3. Принципи професійної етики нотаріуса – правила поведінки нотаріуса у суспільстві та у спілкуванні в рамках професійної діяльності, а також у відносинах з громадянами, іншими нотаріусами, професійним об'єднанням нотаріусів, працівниками нотаріату, органами влади тощо.
Цей Кодекс визначає загальні правила щодо поведінки нотаріуса при здійсненні ним своїх професійних обов’язків та у відносинах у суспільстві.
1.4. Цей Кодекс є обов'язковим для нотаріусів, їх помічників, консультантів державних нотаріальних контор та архівів.
1.5. Порушення Кодексу тягне за собою відповідальність у порядку, передбаченому Законом України «Про нотаріат», Статутом НПУ, цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
II. Правила поведінки нотаріуса при здійсненні ним своїх професійних обов’язків та у відносинах у суспільстві.
Професійна етика поведінки нотаріуса України ґрунтується на:
2.1. Публічності
Публічність нотаріальної діяльності полягає у вчиненні нотаріусом нотаріальних дій та надання правової допомоги в межах делегованих йому державою повноважень. Нотаріальне посвідчення приватних домовленостей має результатом їх публічне визнання з моменту такого посвідчення, а у випадках установлених законом, з моменту проведення державної реєстрації.
Саме публічне визнання вчинених нотаріусом нотаріальних дій надає їм особливої доказової та виконавчої сили на майбутнє та не потребує жодних додаткових доказів, крім випадків, коли вироком суду дії нотаріуса визнані протиправними.
2.2. Незалежності
Незалежність нотаріуса під час вчинення нотаріальних дій та/або надання правової допомоги передбачає його свободу від будь-якого стороннього впливу чи тиску, неправомірного втручання у його діяльність.
З метою дотримання цього принципу у своїй професійній діяльності нотаріус зобов'язаний уникати будь-якого незаконного впливу на його професійну діяльність, протистояти будь-яким незаконним способам тиску на незалежність, бути мужнім і принциповим у виконанні своїх професійних обов'язків, відстоюванні професійних прав та їхньому ефективному використанні в інтересах учасників правовідносин.
Нотаріус зобов'язаний не допускати у своїй професійній діяльності компромісів, які негативно вплинули б на його професійний імідж, ставлячи за мету отримання благ від керівництва, органів державної влади, третіх осіб або учасників нотаріального процесу, якщо такі компроміси суперечать вимогам закону і перешкоджають належному наданню правової допомоги.
Нотаріус не повинен керуватися вказівками інших осіб стосовно змісту, форм, методів, послідовності та часу здійснення його професійних прав та обов'язків, якщо вони суперечать закону і його професійній уяві про оптимальний варіант виконання власних професійних дій.
У своїй діяльності нотаріус є незалежним від органів державної влади, але зобов'язаний діяти без завдання шкоди їх інтересам.
Нотаріус повинен уникати впливу та дискримінації сторін.
2.3. Законності
У своїй професійній діяльності нотаріус зобов'язаний дотримуватися чинного законодавства України, сприяти твердженню та практичній реалізації принципів верховенства права та законності, застосовувати всі свої знання і професійну майстерність для належної охорони та захисту прав та законних інтересів фізичних, юридичних осіб та держави.
Нотаріус не може давати фізичним і юридичним особам поради, свідомо спрямовані на скоєння ними правопорушень, або іншим чином умисно сприяти їхньому скоєнню.
Дії нотаріуса повинні відповідати законності та не допускати шахрайства і нанесення шкоди особам; документи, які він складає або в складанні, яких він бере участь, користуються презумпцією вірогідності (автентичності) в силу закону.
Нотаріус мусить здійснювати свої повноваження зі знанням справи у застосуванні закону та у всіх проявах своєї професійної діяльності, шукаючи правову форму задоволення суспільних та приватних інтересів, задля яких він залучається.
2.4. Доступності
Принцип доступності отримання правової допомоги нотаріуса або вчинення ним нотаріальних дій полягає у зручному та доступному розташуванні робочого місця нотаріуса (нотаріальної контори) для можливих звернень заінтересованих осіб, а також обов'язок нотаріуса вчинити нотаріальну дію за зверненням заінтересованої особи крім випадків, коли вчинення такої дії суперечить положенням чинного законодавства, з метою забезпечення охорони та захисту прав, свобод та інтересів особи.
2.5. Безпосередності
Безпосередність здійснення нотаріальної діяльності передбачає виключно особисте та власноручне підписання вчиненої нотаріусом нотаріальної дії з прикладенням власної гербової печатки.
2.6. Неупередженості
Нотаріус в своїй роботі має бути неупередженим по відношенню до сторін, будь-яких інших третіх осіб, з метою збереження їхньої юридичної безпеки.
Неупередженість нотаріуса повинна бути категоричною, компенсуючи відсутність чи порушення рівноваги у наданні інформації між сторонами, звертаючи особливу увагу на сторону договору, яка найбільше потребує його допомоги, пропонуючи свої поради як кваліфікований фахівець.
Нотаріус не може приймати документи, що включають положення, які прямо або побічно можуть надавати йому привілеї.
Нотаріус зобов'язаний не допускати можливості впливу особистих інтересів, інтересів зацікавлених осіб на виконання ним своїх професійних обов'язків.
2.7. Конфіденційності
Розголошення відомостей, що становлять нотаріальну таємницю, заборонено, окрім випадків, встановлених Законом України «Про нотаріат».
Дотримання принципу конфіденційності є необхідною і найважливішою передумовою довірчих відносин між нотаріусом та особою, яка до нього звернулася. Збереження конфіденційності будь-якої інформації, отриманої нотаріусом від фізичних і юридичних осіб, а також про них або інших осіб у процесі здійснення нотаріальної діяльності, є правом нотаріуса у відносинах з усіма суб'єктами права, які можуть вимагати розголошення такої інформації, та обов'язком - щодо фізичних та юридичних осіб і тих осіб, кого ця інформація стосується.
Дія принципу конфіденційності не обмежена в часі.
Конфіденційність певної інформації, що охороняється правилами цієї статті, може бути відмінена тільки особою, заінтересованою в її дотриманні (або за її дорученням, її спадкоємцями чи правонаступниками юридичної особи), в письмовій або іншій зафіксованій формі.
Нотаріус зобов'язаний забезпечити розуміння і дотримання принципу конфіденційності та таємниці нотаріальних дій його помічниками (консультантами державної нотаріальної контори, архіву), іншими працівниками.
Нотаріус зобов'язаний забезпечити такі умови зберігання документів, що знаходяться в його розпорядженні і містять конфіденційну інформацію, які виключають доступ до них сторонніх осіб, без його відома.
2.8. Сумлінності
Зважаючи на суспільну значущість і складність професійних обов'язків нотаріуса, від нього вимагається високий рівень професійної підготовки, фундаментальне знання чинного законодавства, практики його застосування, опанування тактики, методів і прийомів здійснення нотаріальної діяльності.
Нотаріус зобов'язаний надавати правову допомогу фізичним та юридичним особам компетентно і добросовісно, що передбачає знання відповідних норм права, наявність необхідного досвіду їхнього застосування.
Нотаріус має постійно працювати над вдосконаленням своїх знань і професійної майстерності, володіти достатньою інформацією про зміни у чинному законодавстві.
Нотаріус повинен забезпечувати необхідний рівень компетентності своїх помічників (консультантів державної нотаріальної контори, архіву), інших осіб, що залучаються ним для виконання окремих робіт.
2.9. Чесності
У своїй професійній діяльності нотаріус повинен бути чесним і порядним; не вдаватися до омани, погроз, шантажу, підкупу, використання складних матеріальних чи особистих обставин інших осіб або інших протизаконних засобів для досягнення своїх професійних чи особистих цілей; поважати права, свободи, законні інтереси, честь, гідність, репутацію та почуття осіб, з якими він спілкується при здійсненні нотаріальної діяльності.
2.10. Поваги до професії
Своєю діяльністю і поведінкою нотаріус повинен стверджувати повагу до нотаріальної професії, її сутності і призначення, сприяти збереженню та підвищенню її престижу.
Цього принципу необхідно дотримуватися в усіх сферах діяльності нотаріуса: професійній, громадській, публічній тощо.
Нотаріус не повинен вчиняти дії, спрямовані на обмеження прав особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії чи отриманням правової допомоги професійних прав нотаріуса, незалежності нотаріальної професії, підрив її престижу.
2.11. Професійної самостійності
Нотаріус є самостійним у здійсненні своїх функцій, без нанесення шкоди своєму членству в НПУ та контролю за здійсненням його повноважень з боку Міністерства юстиції України.
III. Обов'язки нотаріуса
3.1. Сумлінна професійна поведінка
Нотаріус зобов'язаний виконувати свої обов'язки згідно принесеної присяги. Своєю діяльністю та поведінкою нотаріус зобов'язаний сприяти підвищенню позитивної громадської думки про професію нотаріуса, брати участь у розвитку правових відносин у суспільстві та забезпечувати законність цивільно-правових відносин.
3.2. Дотримання основних заповідей Міжнародного союзу нотаріату
Нотаріус зобов'язаний знати та дотримуватися заповідей Міжнародного союзу нотаріату, що створювалися протягом століть існування нотаріату і довели свою правову бездоганність:
3.2.1. Поважай своє Міністерство, органи державної влади, органи професійного самоврядування та своїх колег.
3.2.2. Вчиняй нотаріальні дії, діючи в межах закону, вирішуй сумніви; не вчиняй правочин, якщо є сумнів щодо його законності та правильності.
3.2.3. Віддай належне Правді.
3.2.4. Дій обережно.
3.2.5. Вивчай матеріали ґрунтовно, старанно та ретельно.
3.2.6. Радься з Честю.
3.2.7. Керуйся Справедливістю.
3.2.8. Обмежуйся Законом.
3.2.9. Працюй з Гідністю.
3.2.10.Пам'ятай, що твоя місія полягає в тому аби не допускати цивільно-правових спорів.
3.3. Морально-етичні зобов'язання нотаріуса
3.3.1. Нотаріус має дотримуватися наступних морально-етичних зобов'язань:
захищати інтереси людини, суспільства і держави, дотримуватися вимог закону;
сприяти утвердженню в суспільстві верховенства права, довіри до закону і справедливості;
не вчиняти в особистих інтересах чи в інтересах інших осіб дій, які могли б поставити під сумнів неупередженість і незалежність нотаріальної діяльності, скомпрометувати нотаріуса у суспільній думці, заподіяти шкоду честі та гідності професії нотаріуса;
ставитися до колег по професії з повагою та доброзичливістю, спрямованою на співробітництво;
підтримувати сприятливий морально-психологічний клімат на робочому місці нотаріуса (нотаріальній конторі) і в нотаріальній спільноті в цілому, уникати проявів шкідливих звичок і особливостей поведінки, що можуть ображати людську гідність і негативно сприйматися суспільством;
постійно підвищувати свій професійний рівень, технічну компетентність, вивчати діюче законодавство і нотаріальну практику;
зберігати професійну таємницю;
нести повну особисту і майнову відповідальність за дотримання вимог законодавства;
в будь-якій ситуації зберігати витримку й особисту гідність.
3.3.2. Нотаріус при виконанні професійних обов'язків не повинен допускати:
порушення встановленого режиму роботи робочого місця нотаріуса (нотаріальної контори), вимог до приміщення і технічного оснащення робочого місця нотаріуса (нотаріальної контори);
необґрунтованої відмови у виїзді до осіб, які звернулися за вчиненням нотаріальних дій у випадках, передбачених законодавством;
відсутності на робочому місці нотаріуса (нотаріальній конторі) без поважних причин;
передачі функцій зі вчинення нотаріальних дій своїм співробітникам, а також щодо виконання технічних робіт, підготовці проектів документів, виготовленню оригіналів і копій, розмноження документів іншим особам, крім офіційних співробітників;
здійснення прийому відвідувачів у нетверезому стані, паління під час прийому чи будь-яких проявів неповажного ставлення до осіб, з якими нотаріусові доводиться взаємодіяти в процесі своєї професійної діяльності.
3.3.3. Нотаріус зобов'язаний безпосередньо у найкоротші строки, усувати наслідки порушення ним правил сумлінної поведінки, у тому числі вживати заходів з залагодження конфлікту та відновлення громадської довіри.
3.4. Дії, несумісні з професією нотаріуса
3.4.1. Несумісними з професією нотаріуса є:
вчинення нотаріальних дій на своє ім'я і від свого імені, на ім'я і від імені свого чоловіка чи своєї дружини, його (її) та своїх родичів (батьків, дітей, онуків, діда, баби, братів, сестер), а також на ім'я і від імені працівників даного робочого місця нотаріуса (нотаріальної контори), працівників, що перебувають у трудових відносинах з нотаріусом;
використовувати свої повноваження з метою одержання неправомірної вигоди або приймати обіцянки чи пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб;
займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об’єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу. Встановлені заборони не розповсюджуються на здійснення нотаріусом наукової, викладацької, творчої діяльності та виконання повноважень в органах НПУ.
3.5. Дії, що підривають професійну гідність нотаріуса
3.5.1. Діями, які підривають професійну гідність, визнаються:
настирливе і неодноразове нав'язування своїх професійних послуг;
надання юридичної допомоги шляхом шахрайських або інших незаконних дій;
вчинення або участь у вчиненні незаконних дій;
використання для особистих цілей грошей, цінних паперів, прийнятих на зберігання або вилучених під час вжиття заходів щодо охорони спадкового майна померлих громадян;
договори або домовленість з іншими особами про розподіл або передачу коштів, одержаних за вчинення нотаріальних дій;
пияцтво та наркоманія;
аморальні дії по відношенню до своїх колег та представників інших юридичних професій, у тому числі спонукання осіб до написання скарг на дії інших нотаріусів;
несплата членських внесків без поважних причин.
3.6. Використання інформації
3.6.1. Нотаріус зобов'язаний забезпечити доступність інформації про діяльність нотаріату у межах і порядку, встановлених законодавством України.
3.6.2.Нотаріус зобов'язаний дотримуватися встановлених правил надання професійної інформації.
3.6.3.Нотаріусові забороняється використовувати отриману інформацію в своїх корисних цілях, нецільовим призначенням, інакше, як у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
3.6.4.Нотаріус не повинен прагнути одержати доступ до конфіденційної інформації, володіння якою чи використання якої не відноситься до його компетенції.
3.6.5.Нотаріусові забороняється розголошувати довірену йому клієнтом таємницю, іншу інформацію з обмеженим доступом, визначену Законами України «Про інформацію» та «Про державну таємницю», а також використовувати таку інформацію у власних інтересах або в інтересах інших осіб шляхом порад чи рекомендацій. Нотаріус не повинен приховувати від громадян факти та обставини, що становлять загрозу для життя, здоров'я і безпеки людей, крім випадків заборони розголошення відомостей, які становлять державну таємницю, вичерпний перелік яких визначено законом, а також завдавати шкоди державній інформаційній політиці, суб'єктам інформаційних відносин шляхом ухилення чи утримання від вжиття заходів з охорони державної таємниці та іншої інформації з обмеженим доступом.
3.7. Конфлікт інтересів
3.7.1.Нотаріус не має права використовувати свій офіційний стан для невиправданого здобування особистої користі або особистої та фінансової користі для своєї сім'ї.
3.7.2.Нотаріус зобов'язаний запобігати виникненню конфлікту інтересів, а у разі виникнення конфлікту - вжити заходів з його врегулювання.
3.8. Консультації
3.8.1.У випадку, якщо нотаріус не впевнений у тому, які саме дії він повинен вчинити або від яких дій він повинен утриматися з метою дотримання норм поведінки, нотаріус може проводити консультації з колегами, а в разі не з’ясування питання - звернутися за консультацією до відповідного органу державної влади чи НПУ.
3.9. Пріоритет прав, свобод і законних інтересів фізичних і юридичних осіб
3.9.1.Нотаріус зобов'язаний виходити з того, що визнання, дотримання й захист прав, свобод і законних інтересів фізичних і юридичних осіб становлять зміст діяльності системи нотаріату України.
3.9.2.Нотаріус має з належною повагою ставитися до прав, обов'язків та законних інтересів громадян, їхніх об'єднань, а також юридичних осіб, не повинен проявляти свавілля або байдужість до їхніх правомірних дій та вимог, допускати прояви бюрократизму, відомчості та місництва, нестриманості у висловлюваннях або поводитися таким чином, що дискредитує органи нотаріату або ганьбить репутацію нотаріуса, допускатися рішень і дій (бездіяльності), які обмежують права, свободи і законні інтереси громадян, їхніх об'єднань, а також юридичних осіб або здатні завдати шкоди їхній честі, гідності і діловій репутації.
ІV. Професійні відносини нотаріусів
4.1. Відносини нотаріуса з особами, які до нього звернулися
4.1.1.Нотаріус зобов'язаний поважати право особи, щодо якої або за дорученням якої вчиняється нотаріальна дія, знайомитися з усіма необхідними документами, поданими для її вчинення.
4.1.2.Нотаріус зобов'язаний:
уникати неправдивого подання рівня своєї компетенції.
У разі недостатнього рівня професійних знань нотаріус зобов'язаний з власної ініціативи або на прохання особи, яка звернулася до нотаріуса, проводити консультації з колегами, звертатися до інших компетентних у тому числі з відповідними письмовими запитами до компетентних осіб чи направити особу за отриманням інформації консультативного характеру або безпосередньо для вчинення нотаріальної дії до інших нотаріусів за умови, що у законодавстві відсутні обмеження стосовно місця її вчинення;
діяти як неупереджений радник, сумлінно і чесно, утримуватися від втручання до особистих справ осіб з питань, що виходять за межі його професії та не пов'язані з характером їхнього звернення;
визнавати право особи консультуватися з питань вчинення нотаріальних дій у іншого нотаріуса чи в іншої компетентної особи;
утримуватися від виконання своїх обов'язків за умови чи обставин, що можуть загрожувати їх якості;
встановлювати довірливі взаємовідносини зі своїм клієнтом, проявляти терпіння (витримку), ввічливість та тактовність у відносинах з тими, з ким він взаємодіє в межах професійного та особистого кола спілкування, не допускаючи вияву неуважного ставлення до людей та до їхніх законних інтересів, а також дотримуватися культури мови, поведінки, зовнішнього вигляду;
не піддаватися тиску третіх осіб, впливу політичної кон'юнктури, суворо дотримуватися вимог законодавства та законних інтересів осіб, які до нього звернулися;
виконувати професійні обов'язки з урахуванням персонального підходу до клієнта;
з повагою ставитися до моральних цінностей і особистих переконань осіб, які до нього звертаються, враховуючи законні інтереси клієнта;
надавати особі, яка до нього звернулася, пояснення, необхідні для правильного розуміння та оцінки вчинюваної ним нотаріальної дії;
інформувати свого клієнта про природу дій, що вчинятимуться, про можливі правові наслідки, а також про особливості, властиві вчинюваній нотаріальній дії, та про обсяг дій, проведення яких є необхідним;
вчасно інформувати свого клієнта про розмір всіх пов’язаних із вчиненням нотаріальної дії, платежів.
З посиланням на чинне законодавство нотаріус зобов'язаний пояснити особі, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, підстави та порядок нарахування податків та інших обов'язкових платежів, що пов'язані з вчиненням нотаріальної дії.
4.1.3.Нотаріусові забороняється розподіляти отримані ним кошти за вчинені нотаріальні дії між особами, за участю яких або щодо яких нотаріальні дії вчинялися, або з будь-якими іншими особами, які не перебувають з нотаріусом у трудових відносинах.
4.2. Відносини нотаріуса з іншими нотаріусами та нотаріальним співтовариством
4.2.1. Згідно зі статтею 16 Закону України «Про нотаріат» нотаріус зобов'язаний брати участь у виконанні Нотаріальною палатою України як органом професійного самоврядування, заснованим на обов'язковому членстві нотаріусів, покладених на неї завдань.
4.2.2.У відносинах з Нотаріальною палатою України та її відділеннями Нотаріальної палати України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі нотаріус зобов'язаний:
особисто відвідувати загальні збори відділення Нотаріальної палати України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також заходи, що проводяться ними або Нотаріальною палатою України;
своєчасно і в повному обсязі сплачувати членські внески та інші встановлені з'їздом Нотаріальної палати України платежі;
з'являтися на запрошення президента, віце-президента, голів комісій Нотаріальної палати України, а також Голів відділень Нотаріальної палати України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для розгляду питань, пов'язаних з виконанням професійних та членських обов'язків нотаріуса;
надавати інформацію, пояснення, відомості і документи з питань, що розглядаються Нотаріальною палатою України чи відділеннями Нотаріальної палати України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі у межах своєї компетенції;
надавати до Нотаріальної палати України та відділень Нотаріальної палати України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі відомості, що стосуються професійної діяльності, включаючи відомості фінансового характеру, статистичні данні за встановленими радою Палати формами і в затверджені строки.
4.2.3. Будувати свої відносини з колегами по професії на принципах взаємоповаги, довіри і професійної взаємодії, проявляти коректність і доброзичливість.
Відносини нотаріуса зі своїми колегами здійснюються за принципом рівний-рівному.
Нотаріус повинен розглядати інших нотаріусів не як конкурентів, а як колег, об’єднаних для досягнення спільної мети, а саме для ефективного здійснення професійних зобов’язань.
Поведінка нотаріуса по відношенню до інших нотаріусів повинна бути спрямованою на пошук співпраці та солідарності, взаємно надаючи допомогу, послуги та консультації.
Нотаріус повинен оперативно і достовірно відповідати на запити та звернення своїх колег, що стосуються нотаріальної діяльності.
Нотаріус повинен надавати допомогу і передавати професійний досвід молодим колегам у рамках корпоративної і професійної солідарності, турботи про престиж професії й усього нотаріального співтовариства.
Нотаріус повинен уживати всіх доступних заходів з дотримання працівників нотаріальної контори коректної поведінки по відношенню до інших нотаріусів та їх працівників.
4.2.4. Нотаріус у своїх відносинах з колегами і нотаріальним співтовариством не має права:
характеризуючи свою кваліфікацію, занижувати професійну гідність і авторитет своїх колег, дискредитувати інших нотаріусів;
вести конкуренцію;
монополізувати відповідну сферу нотаріальної діяльності чи роботу з особами, перешкоджаючи роботі інших нотаріусів;
залучати осіб, які звернулися до нотаріальної контори, шляхом зниження встановлених розмірів або оплати нотаріальних дій.
4.3. Реагування нотаріуса на незаконну або неетичну поведінку іншого нотаріуса
Конфлікти між нотаріусами регулюються, мірою можливості, у позасудовому порядку. З цією метою нотаріус може долучати НПУ про втручання.
4.4. Вільний вибір нотаріуса
Право клієнта на вільний вибір нотаріуса є основним правом нотаріальної діяльності.
Це право нотаріуси повинні завжди поважати.
Нотаріус повинен не допускати «приваблення клієнтів», пропонуючи зниження плати, пільги, подарунки або знижки, або здійснення будь-яких інших аналогічних дій, які суперечать гідності і незалежності нотаріальної діяльності.
Існування декількох нотаріусів в одній нотаріальній конторі не повинно перешкоджати вільному вибору нотаріуса клієнтом і буде можливим тільки тоді, коли це право буде гарантовано в тому приміщенні.
4.4. Обов’язок утриматися
Здійснення нотаріальної функції є обов'язковим для нотаріуса, за винятком тих випадків, коли він зобов'язаний відмовитися від надання послуг відповідно до положень Закону.
Також нотаріус зобов'язаний утриматися від вчинення дій, коли з причин особистих чи сімейних відносин, прямих і непрямих економічних інтересів, дія може привести до присвоєння прав на свою користь чи на користь його родини до 4-го покоління.
Він також повинен утримуватися від будь-яких дій, що суперечать закону, правилам етики або сумління.
4.5. Поведінка нотаріуса у поза робочий час
Нотаріус як особа, наділена довірою і відповідальністю перед державою і суспільством, зобов'язаний:
дотримуватися норм етики та моралі;
утримуватися від будь-якої діяльності, здатної негативно вплинути на здійснення професійних обов'язків нотаріуса або викликати сумнів в його незалежності та об'єктивності, а також перешкоджати залученню членів родини до цієї діяльності;
утримуватися від вчинення дій, які можуть зашкодити професійній діяльності нотаріуса чи підірвати довіру та престиж професії в суспільстві, в тому числі від отримання коштовних подарунків і необґрунтованих пільг від осіб, які звернулися за вчиненням нотаріальних дій, від відвідування закладів із сумнівною суспільною репутацією, знаходження в загальних містах або за кермом транспортного заходу в нетверезому стані.
4.6. Право на недоторканність приватного життя та професійна таємниця
Нотаріус повинен поважати право на недоторканність приватного життя. Він має право і обов'язок професійної таємниці та конфіденційності з метою забезпечення суспільного блага і суспільної користі.
Ці обов'язки стосуються, як нотаріуса, так і його працівників та співробітників.
Вони поширюються на документи, включені в реєстри, інші нотаріальні архіви, так само як на всі дані, що зберігаються нотаріусами і будь-яку інформацію, що була повідомлена в усній формі.
Таємниця повинна бути збережена особливо в електронних документах, за допомогою процедури забезпечення безпеки та засобів, здатних гарантувати їх зберігання та декодування у майбутньому, запобігаючи їх копіюванню, втраті, розповсюдженню або публікації.
Професійна таємниця не є абсолютною і залишається підпорядкованою суспільним інтересам та загальному благу, оскільки нотаріус повинен розкривати зміст своїх архівів у кримінальному процесі або коли цього вимагає закон.
Нотаріус повинен зважено, обережно та уважно оцінювати право або законний інтерес, як і справедливу дію заявника, який вимагає ознайомлення з відповідними архівами, особливо коли дія або документ визнає або надає йому право. Нотаріус поважатиме це найбільш слушно шляхом видачі повних або часткових копій.
4.7. Реклама та інформація про нотаріальну діяльність
4.7.1. Інформація, що надається нотаріусом про свою нотаріальну діяльність, повинна поєднувати потребу в інформації, яку громадськість має право знати, із забороною вдаватися до комерційних процедур, спрямованих на приваблення клієнтів.
У публічних зверненнях або в будь-яких інших засобах зв'язку, нотаріуси зобов'язані вживати необхідних заходів, щоб не допускати особистої реклами.
Інформація про діяльність нотаріуса може дозволятись, відповідно до цього Кодексу, тільки у випадках:
a). Якщо така інформація вказує тільки ім'я, професійну і академічну кваліфікацію та спеціалізацію нотаріуса; місце, де він здійснює нотаріальну діяльність, режим роботи; телефонні номери і адресу електронної пошти, а також може надаватися інформація про те, в яких навчальних закладах нотаріус навчався, про отриману ним освіту, де він підвищував кваліфікацію; про вчені та інші звання нотаріуса, нагороди, вчені праці, інші академічні заслуги і професійні досягнення нотаріуса; участь у роботі органів самоврядування; дані про тривалість стажу роботи нотаріусом; відомості про іноземні мови, якими володіє нотаріус.
б) Якщо вона робиться, щоб повідомити про зміну робочого місця нотаріуса або місцезнаходження нотаріальної контори в юридичних або нотаріальних публікаціях.
в) Якщо ця інформація походить з технічних оглядів або публікацій, які можуть лише включати інформацію, зазначену вище у пункті a).
г) якщо ця інформація є роз’ясненням щодо порядку вчинення певних видів нотаріальних дій, проектів документів, власної правової позиції з того чи іншого питання, роз’яснення положень чинного законодавства.
Недотримання цих критеріїв вважається етичним проступком.
Професійні вивіски, що розташовані біля входу в будівлі, де розміщене робоче місце нотаріуса (нотаріальна контора), повинні відповідати вимогам, встановленим Міністерством юстиції та/або Нотаріальною Палатою України.
Будь-яка реклама нотаріуса у формі пропаганди комерційної діяльності через ЗМІ заборонена.
4.7.2. Не може бути надана інформація, що стосується оціночних характеристик нотаріуса, відгуків інших осіб про роботу нотаріуса, порівнянь з іншими нотаріусами та їхньої критики.
4.7.3. Виступ нотаріуса в засобах масової інформації від імені Нотаріальної палати України чи відділення Нотаріальної палати України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі здійснюється за попереднім погодженням з президентом Нотаріальної палати України або головою відповідного відділення Нотаріальної палати України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
4.7.4. Нотаріус має право самостійно виступати на телебаченні, надавати інформацію в засобах масової інформації щодо порядку та підстав вчинення нотаріальних дій згідно чинного законодавства, виступати в дискусіях, пов’язаних з захистом гідності, честі та ділової репутації нотаріусів.
V. Відповідальність за порушення цього Кодексу
5.1. Заходи впливу (санкції) за порушення норм цього Кодексу
5.1.1.За порушення нотаріусом норм цього Кодексу до нього можуть бути застосовані такі заходи впливу:
зауваження;
попередження із розміщенням такої інформації на сайті НПУ;
штраф;
направлення НПУ подання на розгляд Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю у зв'язку з порушенням нотаріусом правил цього Кодексу.
5.1.2. Невиконання нотаріусом вимог, що встановлені цим Кодексом, Законом України «Про нотаріат», при здійсненні нотаріальної діяльності, є порушенням правил професійної етики, і є підставою для застосування до нотаріуса, встановлених заходів впливу та притягнення до відповідальності.
Також порушеннями правил професійної етики в розумінні цього Кодексу вважається:
Відсутність нотаріуса у момент вчинення нотаріальної дії.
Зміна дати або змісту і автентичності документу.
Нотаріальне оформлення документів нотаріусом поза межами свого нотаріального округу.
Нотаріальне оформлення документів, що суперечать закону або обходять закон, або відкрите зловживання своїми правами.
Відсутність обчислення податків, за яке відповідає нотаріус.
Участь у справах, які несумісні із встановленим законодавством.
Порушення права на недоторканність приватного життя або професійної таємниці.
Допущення підкупу, співпраця в незаконній діяльності, відмиванні грошей, тероризм.
Ненадання професійної поради чи думки іншим колегам.
Не роз’яснення загальних положень правочину або протизаконний характер положень, викладених однією із сторін.
Недотримання прав людини або вчинення дій, що суперечать людській гідності.
Порушення правил, що стосуються навколишнього середовища, міського планування, води, повітря, узбережжя, сільського господарства, лісів і шахт.
Матеріальні зв’язки з однією із сторін, що можуть спричинити втрату незалежності та неупередженості.
Втрата незалежності та неупередженості при виконанні нотаріальних повноважень і вчиненні дій.
Недотримання права клієнта на вільний вибір нотаріуса.
«Перехоплення клієнтів» і співробітників в інших нотаріусів.
Пропонування комісійних (будь-якої іншої винагороди) за вчинення нотаріальних дій.
Несплата членських внесків до НПУ та /або внесків до установ соціального страхування нотаріусів.
Перешкоджання, затримка або блокування інспекцій і перевірок нотаріальної контори, що здійснюються органами НПУ або іншими інспекційними органами.
Дії, що виконуються за межами нотаріальної контори у випадках, заборонених законом.
Недотримання завдань, поставлених НПУ.
Ухилення від співпраці або допомоги колегам у разі хвороби або непрацездатності.
Реклама, що заборонена цим Кодексом.
Недотримання обов'язків постійного підвищення професійного рівня нотаріуса.
5.2. Класифікація порушень
Порушення можуть бути незначними, серйозними або особливо серйозними.
Незначні порушення тягнуть за собою зауваження або штраф.
Внаслідок серйозних порушень застосовується санкція у вигляді штрафу або попередженням із розміщенням такої інформації на сайті НПУ.
Особливо серйозні порушення тягнуть за собою направлення НПУ подання на розгляд Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю.
Віднесення до порушень незначних, серйозних або особливо серйозних здійснюється Радою НПУ.
Розмір та порядок стягнення штрафних санкцій встановлюється Радою НПУ.
5.3 Регулювання процесу накладення санкцій
За відсутності закону, НПУ повинна розробити регламент, що встановлює порядок процедури накладення санкцій та визначає суму відповідних штрафів.
Перехідне положення
Положення цього Кодексу застосовуються після його схвалення на з’їзді
НПУ .
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.