Опубліковано: 12-09-2017
05 вересня 2017 року у Великому конференц-залі Національної Академії наук України, Нотаріальна палата України та Литовська нотаріальна палата виступили організаторами Міжнародної конференції на досить цікаву та актуальну тему - «Стратегія розвитку нотаріату в Україні як нотаріату латинського типу».
Програма конференції передбачала виступи запрошених: Міністра юстиції Литви – Мілди Вайнюте, голови комітету з права та правопорядку Сейму (парламенту Литовської Республіки – Юлюса Сабаткаускаса, президента Міжнародного інституту Вищих нотаріальних студій (Швейцарія) Мішеля Мерлотті, академіка, професора юридичного факультету Вільнюського університету Вітаутаса Некрошюса, президента Литовської нотаріальної палати Марюса Страчкайтіса з доповідями, їх обговорення та власне, оголошення проекту реформування нотаріату України як нотаріату латинського типу головою Нотаріальної палати України Володимиром Марченком. Від Кіровоградської області участь у міжнародній конференції «Стратегія розвитку нотаріату в Україні як нотаріату латинського типу» прийняли приватні нотаріуси Звіздун Надія Костянтинівна, Новицька Ірина Олександрівна, Цариченко Ніна Вікторівна, Куценко Ілона Володимирівна, Забуранна Оксана Володимирівна, Залєсна Маргарита Володимирівна.
З вітальним словом до присутніх звернувся президент Нотаріальної палати Володимир Марченко, який відкриваючи конференцію акцентував увагу на важливості її проведення, на актуальності в розгляді проблем нотаріату в умовах прийняття Концепції нотаріату, гармонізації законодавства України із законодавством ЄС. За його словами, європейська інтеграція, розвиток сучасних інформаційно-комунікаційних технологій вимагають від нотаріату України перехід до нових форм і методів роботи, новітні підходи до нотаріальної діяльності. «Запровадження відповідних новацій неминуче для професії, але ми переконані, що вони мають йти на корить професії і людям. Перед професійною самоврядною організацією нотаріусів та Міністерством юстиції України стоять завдання спільно створити сучасну інституцію, яка поєднує в собі як класичний спектр нотаріальних дій з використанням цифрових технологій, так і максимального комплексу адміністративних послуг, що надаються фахівцями високого професійного рівня» - повідомив президент Нотаріальної палати України.
До виступу в даній конференції був запрошений Міністр юстиції України – Павло Петренко, який у своєму виступі привітав нотаріальну спільноту з професійним святом, наголосив на високий професіоналізм нотаріусів у юридичній діяльності. На думку Міністра Україні потрібен єдиний нотаріат, без поділу на державний та приватний, і головне «перевести нарешті український нотаріат з радянської моделі в класичну латинську». Що досить таки раціонально та необхідно в умовах реформування, які розпочато спільно між Нотаріальною палатою України та Міністерством України. «Ми на початку великого, цікавого, правильного шляху», - зазначив пан Міністр, і додав, що в наступному році необхідно впровадити низку законодавчих змін для нотаріату, але реформа не повинна бути революційною і швидкою, а максимально комфортною для роботи нотаріусів, з метою забезпечення якісними послугами громадян та сприяти підвищенню рівня поваги до професії. Створити Єдиний реєстр нотаріальних дій, запровадити обмін між базами даних, це вагомі постулати, які мають бути враховані Нотаріальною палатою у Концепції реформування нотаріату України.
Темою доповіді Міністра юстиції Литовської республіки Мілди Вайнюте -«Відносини Міністерства юстиції з Литовською нотаріальною палатою: правове регламентування», окреслено історичний шлях становлення нотаріату та акцентовано увагу на основні меседжі роботи нотаріусів у Литві. У своїй доповіді Міністр вказала на чіткий нормативно визначений порядок врегулювання відносин між Міністерством та Нотаріальною палатою. З її словами юстиція Литви відкрита до обговорень проблем нотаріату, щорічно окреслює плани та перспективи нотаріату, приймає річні звіти Нотаріальної палати. У її доповіді підняті питання щодо звітності, перевірки нотаріусів, атестації, дисциплінарної відповідальності нотаріуса, звучала і певна статистика. Важливе існування чіткого розмежування повноважень при перевірці діяльності нотаріусів між Нотаріальною палатою і Міністерством юстиції. Ціль Міністра юстиції Литви - створення системи нотаріату, підтримання сучасного самоврядування нотаріусів.
Юлюс Сабаткаускас, голова Комітету по праву і правопорядку Сейму Литви, свою доповідь присвятив правовому регламентуванню нотаріату, парламентському контролю, взаєминам Сейму і нотаріату. Одним з найважливіших питань, що хвилюють нотаріусів, став принцип обмеження кількості нотаріусів. Як зазначив пан Сабаткаускас, важиво, аби всі райони і території були забезпечені нотаріальними послугами.
На тему ідеальної чисельності нотаріусів присвятив свою доповідь Мішель Мерлотті, президент Міжнародного інституту вищих нотаріальних студій (Швейцарія). На його думку, важиво досягти балансу між чисельністю нотаріусів і можливістю державного контролю за їх діяльністю.
Цікавою, емоційною та жвавою була доповідь академіка, професора юридичного факультету Вільнюського університету Вітаутаса Некрошюса. Його доповідь стосувалася трансформації державного нотаріату, підвищення ролі нотаріату, та його самоврядної організації.
Створення європейського нотаріату в Україні є дуже важливою частиною реформи юстиції», - вважає Марюс Страчкайтіс. В своєму виступі наголошував про користь довгострокового співробітництва між нотаріальними палатами Литви і України. За його словами, без ефективних, інтегрованих реєстрів, які необхідні Україні, неможливо забезпечити довіру суспільства, а також інвесторів до нашої держави.
Модератор заходу, президент Литовської нотаріальної палати Марюс Страчкайтіс зазначив, що литовські експерти готові поділитися досвідом реформування і допомагати українським колегам у реалізації стратегії нотаріату латинського типу в Україні.
І на завершення конференції, президент нотаріальної палати Володимир Марченко висвітлив ключові новації проекту Концепції реформування нотаріату України як нотаріату латинського типу, яка є необхідною і яка вимагає від кожного з нас правильних дій, нових ідей та позицій, які спільно маємо втілювати задля процвітання професії та об’єднання нотаріусів, максимального вирішення нагальних проблем нотаріату.
Конференція залишила лише приємні враження. Відчувалось, як колеги з різних куточків України активно обговорювали почуте, дискутували на різні проблемні питання нотаріальної діяльності. Конференція надала можливість отримання інформації, запозичення досвіду від зарубіжних представників, і головне, втілення постулатів Концепції реформування нотаріату України як нотаріату латинського типу на практиці найближчим часом.
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.