Опубліковано: 25-03-2024
БЛАНК НОТАРІУСА
Головне управління
Пенсійного фонду України в
Кіровоградській області
вул. Соборна, 7а м. Кропивницький
25009
На Ваш лист (запит) №_____від__________повідомляю:
Відповідно до статті 7 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції України та його територіальних органів.
Згідно статей 1, 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» № 400/97 ВР (далі – Закон), нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 15-1 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» № 1740-98-п (далі – Порядок), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком (зокрема) громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з п. 15-2 Порядку збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, зокрема, якщо: в) особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід’ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року); г) особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
При цьому, п. 15-3 Порядку передбачає, що «нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах “в” і “г” пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування».
Для отримання передбачених вище документів, що підтверджують звільнення особи від сплати збору, а саме відомостей про відсутність зареєстрованих у такої особи прав власності на житло, слід зазначити, що до 2013 року реєстрація прав власності здійснювалася бюро технічної інвентаризації, в тому числі виключно на паперових носіях, а тому виникає необхідність персонального звернення особи для отримання архівних даних щодо наявності/відсутності зареєстрованого права власності за нею на нерухоме майно.
Обласне комунальне підприємство «Кіровоградське обласне об’єднане бюро технічної інвентаризації», в своєму листі-відповіді №944-17/20 від 11.12.2023, на запит Відділення Нотаріальної палати України в Кіровоградській області № 27 від 27.11.2023. повідомляє, що власники нерухомого майна після отримання документів, що посвідчували їх право власності не завжди звертались до БТІ за реєстрацією відповідного документа і свого права. Тому надати достовірну інформацію, що громадянин не отримував у власність нерухоме майно є неможливим. Також БТІ повідомляє, що «з метою звільнення від сплати пенсійного збору довідка з БТІ не є 100% гарантією при наданні такої інформації, так як в Постанові КМУ № 1740 від 03.11.1998р. не визначено ні форми, ні змісту що такі довідки має надавати орган, який проводив державну реєстрацію об’єктів до 2013 року.»
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про нотаріат» нотаріус – це уповноважена державоюфізична особа, яка вчиняє нотаріальні дії з метою надання їм юридичної вірогідності (тобто – безспірності). Тільки неухильне дотримання нотаріусом вимог закону сприяє забезпеченню позасудової охорони і захисту прав і законних інтересів не тільки фізичних і юридичних осіб, як учасників цивільних правовідносин, а також і держави, якою нотаріусу надані відповідні повноваження.
Для звільнення від сплати пенсійного збору необхідно виконання всіх умов, визначених Порядком, в тому числі документального підтвердження підстав, у разі ж неможливості їх надання/витребування (в тому числі в зв’язку з відсутністю належного правового регулювання порядку їх отримання), посвідчення нотаріусом правочину без документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна суперечить чинному законодавству і не може вважатись безспірною нотаріальною дією.
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.