Опубліковано: 18-02-2022
Відділення
Нотаріальної палати України
в Кіровоградській області
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ
Щодо практичного застосування змін до порядку оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна
01 січня 2022 року набрали чинності зміни внесені до статті 172 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), пункти 172.1 і 172.2 якої викладено в новій редакції.
Основним наслідком зазначених змін є виключення доходу отриманого від продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення із загального оподаткованого доходу, якщо такі земельні ділянки були отримані власником одним із таких шляхів:
- у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
- приватизації земельних ділянок, які перебували у користуванні такого платника;
- виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю);
- якщо ТАКА земельна ділянка, отримана платником податку у спадщину.
Причому дохід не оподатковується незалежно від площі земельної ділянки та її співвідношення зі статтею 121 ЗКУ.
Детальний аналіз Закону № 1914-ІХ наведений в Інформаційному листі НПУ “Щодо внесення змін до порядку оподаткування з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна”, який розміщений на офіційному сайті Нотаріальної палати України.
Звертаємо увагу, що нотаріус при посвідченні договорів відчуження об’єктів нерухомого майна не має статусу податкового агента.
Для формування єдиної практики пропонуємо в текстах договорів купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, в залежності від інформації в документах, зазначати:
1. Земельна ділянка являється особистою власністю Продавця оскільки набута ним шляхом приватизації за час шлюбу, зареєстрованого Відділом РАЦСу м. Кіровограда 15 вересня 1989 року
АБО
2. Продавець у своїй заяві від ---- 20---- року, яка зберігається у справах нотаріуса, стверджує про те, що на момент придбання земельної ділянки, яка відчужується, він в шлюбі не перебував та до цього часу не перебуває; однією сім’єю з особами, з якими він мав би право укласти шлюб, не проживав та не проживає, земельна ділянка не є спільною сумісною власністю, а також стверджує про те, що земельна ділянка набута у результаті реалізації права на приватизацію. Одночасно Продавець підтвердив, що на момент підписання цього договору особи, які відповідно до ст.ст. 65, 74 СК України мали б право на частку в спільному майні подружжя щодо згаданої земельної ділянки, відсутні. Мені, Покупцеві, цей факт доведений нотаріусом до оформлення цього договору.
Пропонуємо також у заяві, яка подається відчужувачем додати слідуючий абзац:
Я, ---------, нерухоме майно в ---- році відчужую вперше, а зазначена земельна ділянка набута мною в результаті реалізації права на приватизацію (або зазначена земельна ділянка набута спадкодавцем в результаті реалізації ним права на приватизацію).
Зміст статей 65, 74 та 97 Сімейного кодексу України, мені нотаріусом роз’яснено, а п.п. 162.1 ст. 162, ст. 163, п. 164.2 ст. 164, ст. 168, ст. 171, ст. 172, ст. 176, ст. 179, п. 16-1 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України доведено мені нотаріусом до відома.
Листи НПУ не є нормативно-правовими актами або їх роз’ясненнями, мають інформаційний та методологічний характер і не встановлюють правових норм.
12 січня 2022 року
Правління відділення НПУ в Кіровоградській області
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.