Опубліковано: 01-07-2024
Якщо у нотаріуса виникла підозра щодо використання зловмисниками його робочого місця з метою несанкціонованого втручання або виявлено факти несанкціонованих реєстраційних чи пошукових дій в Реєстрі, необхідно вчинити наступні дії:
1. Здійснити звірку фактичної роботи нотаріуса в Реєстрі з електронною відомістю виконаних дій, у випадку виявлення невідповідностей – визначити конкретні пошукові чи реєстраційні дії, які були виконані від імені нотаріуса.
2. Від’єднати комп’ютер від електричної мережі та до закінчення перевірки ні в якому разі не використовувати комп’ютер (жорсткий диск) для роботи з Реєстром.
3. Звернутися до спеціалізованої ІТ-компанії (що надають послуги з «комп’ютерної криміналістики») з метою здійснення «зліпку» жорсткого диску. Ця дія не є обов’язковою, однак її мета – не втратити, не пошкодити, не змінити оригінальну інформацію; до того ж збереження даних на «клоні» жорсткого диску дозволяє досліджувати їх в подальшому експертами без фізичного втручання.
4. Здійснити заміну логінів, паролів доступу до Реєстру вилучення комп’ютера.
5. Здійснити блокування посиленого сертифікату ключа ЕЦП шляхом звернення до відповідного акредитованого центру сертифікації ключів.
6. Негайно повідомити про виявлені факти компетентні органи системи Міністерства юстиції шляхом письмового звернення, а саме: – Головне територіальне управління юстиції (зразок № 1); – ДП «Національні інформаційні системи» (зразок № 2); – Міністерства юстиції України (зразок № 3).
7. Звернутися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 361 КК України. Звернення до ОВС в умовах сьогодення має свої особливості.
8. У випадку відмови поліції у відкритті кримінального провадження звертаємося до органів прокуратури та суду (зразок № 4).
1. Заява про вчинене кримінальне правопорушення подається до того районного управління органів внутрішніх справ, на території якого знаходиться робоче місце нотаріуса.
2. До заяви в правоохоронні органи слід додати копії документів, які підтверджують викладені в заяві факти (можливо – скрін-шоти екрану монітору, на яких зафіксовані дії, роздруковану відомість виконаних дій з відмітками про несанкціоновані дії тощо).
3. Заява про вчинене кримінальне правопорушення обов’язково має містити вимогу про внесення відомостей про факт несанкціонованого втручання до Єдиного реєстру досудових розслідувань з кваліфікацією події за ст. 361 КК України. В заяві слід вказати: – при яких обставинах було виявлено факт несанкціонованого втручання в Реєстр; – які саме пошукові чи реєстраційні дії були здійснені в Реєстрі від імені нотаріуса, щодо якого конкретно об’єкту (об’єктів) нерухомості; – чи мали сторонні особи (в тому числі і персонал нотаріуса) можливість доступу до комп’ютеру; – назву провайдера, що надає послуги Інтернет-зв’язку; – чи передували інциденту перебої в роботі Реєстру, якщо так – детально описати їх; – чи отримували підозрілі електронні адреси (Е-mail); посилання на сайти, які не відкривалися та ін. – чи користувалися неперевіреними носіями інформації (флешки, диски)
Питання про те, чи варто викликати слідчо-оперативну групу відповідного райвідділу для здійснення огляду місця події – офісу нотаріуса, вважаю слід вирішувати нотаріусам самостійно в залежності від ситуації. Виїзд групи та складання протоколу огляду місця події фіксує відсутність пошкоджень на дверях та вікнах, що могли б свідчити про фізичне проникнення до приміщення, наявність охоронної сигналізації, кількість робочих місць та ін. До того ж, правильне вилучення комп’ютера, або його складових частин (як то жорсткий диск) може здійснити виключно експерт з комп’ютерних технологій. Однак, зважаючи на те, що «класичне» несанкціоноване втручання має латентний характер – не вбачаємо необхідності в такій дії, особливо, якщо заява про злочин буде виписана якісно, і в ній будуть зазначені ті відомості, які були б зафіксовані протоколом огляду місця події.
Питання про визнання нотаріуса потерпілим в такому кримінальному провадженні. Ст. 55 КПК України визначає, що потерпілим може бути визнана особа, якій завдано моральної, фізичної або майнової шкоди. Тож, рекомендую в заяві про злочин обґрунтовувати спричинення моральної шкоди (оскільки фізична та майнова шкода не завдається). Правоохоронці неохоче визнають нотаріусів потерпілими, бо по-перше – до кінця розслідування не можуть бути впевнені в тому, що нотаріус непричетний до цих подій, а по-друге, вважають потерпілими власників майна, у випадку його незаконного відчуження. Однак, рекомендую в заяві про злочин обґрунтовувати спричинення моральної шкоди у вигляді репутаційних втрат, позбавлення можливості здійснення нотаріальної роботи в нормальному режимі тощо.
Важливо розуміти! Написання заяви до правоохоронних органів – це тільки початок кропіткої роботи, якщо нотаріус насправді хоче зрозуміти що сталося. Алгоритм подальшої роботи залежить від конкретних вихідних даних. Ст. 361 КК – доволі рідкий випадок в слідчі практиці, її ніхто не вміє якісно розслідувати. Однак, в ході розслідування обов’язково слід заявляти клопотання про призначення комп’ютерної експертизи, надання доручення щодо виконання певних слідчих, процесуальних дій підрозділам по боротьбі з кіберзлочинністю та ін.
Правління відділення НПУ у Кіровоградській області 01.07.2024
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.