Опубліковано: 04-03-2024
Одним із обов’язків, які держава покладає на нотаріуса є перевірка сплати Покупцем за договором купівлі-продажу так званого «пенсійного збору». Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» документ №400/97-ВР, (надалі - Закон) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/400/97-%D0%B2%D1%80#Text) визначено перелік платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України №1740 від 03 листопада 1998 р. (надалі - Порядок)(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1740-98-%D0%BF#Text) затверджено порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та підстави звільнення окремих категорій від сплати вищевказаного збору. Пунктом 15-1 Порядку передбачено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 (одного) відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеного в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком громадян, які звільняються від сплати за умови подання документально підтвердження такого звільнення. Тобто, нормами чинного законодавства передбачено як процедура перевірки нотаріусом факту оплати так і процедура перевірки факту звільнення від оплати пенсійного збору. І у цьому контексті виникає багато питань, пов’язаних перевіркою документального підтвердження звільнення від сплати. Законом і Порядком передбачено умови звільнення та надання відповідних документів. Зокрема, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо:
- право власності на житло, отримане фізичною особою в результаті його приватизації, відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду";
- особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід’ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року);
- особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Перелік зазначених відстав для звільнення є вичерпним та передбачає надання нотаріусу фізичною особою відповідних документів, які будуть документальним підтвердження звільнення від сплати цього платежу.
Відділення Нотаріальної палати у Кіровоградській області звернулось з відповідними письмовими запитами до структур, які в межах закону мають право видавати відповідні довідки громадянам. Метою запитів було відпрацювання механізму видачі відповідних довідок та алгоритму їх отримання громадянами. Оскільки, окрім заяви про звільнення від сплати, нотаріус має долучити довідки (документи передбачені в пункті 15-2 Порядку) з метою перевірки факту звільнення громадянина від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Так, запит до обласного комунального підприємства «Кіровоградське обласне об’єднане бюро технічної інвентаризації» стосувався процедури отримання довідки від БТІ (яке було реєстратором прав власності до 2013 року), технічної можливості в отриманні довідки про наявність у власності нерухомого майна фізичної особи (до 2013 року) і переліку документів, які особа повинна надати при зверненні до ОКП «Кіровоградське обласне об’єднане бюро технічної інвентаризації».
У відповідні обласного комунального підприємства «Кіровоградське обласне об’єднане бюро технічної інвентаризації» від 11.12.2023 року №944/17-20 акцентувалась увага на можливості видачі саме архівної довідки на звернення фізичної особи. Відносно інших довідок та їх видача ОКП «Кіровоградське ООБТІ» не запроваджено, оскільки ані в Постанові, ані в Законі не існує форми довідки та не має її змісту, яка б була підставою для звільнення від сплати пенсійного збору.
Для перевірки факту звільнення фізичної особи від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до п. 15-2 Постанови КМУ від 03.11.1998 року №1740 «Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», одним із документів, який надається, є документ – підтвердження, що особа перебуває у черзі на одержання житла, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Відповідний запит був надісланий Відділенням Нотаріальної палати у Кіровоградській області до Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради від 27.11.2023 року. Департамент не заперечує видачу таких довідок у порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян».
Підсумовуючи вищевикладене, слід наголосити на неухильному дотриманні Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій щодо підстав звільнення окремих категорій від сплати вищевказаного збору.
Також можна констатувати, що для звільнення від сплати пенсійного збору необхідно виконання всіх умов, визначених Порядком з метою мати у справі документальне підтвердження звільнення від сплати. А саме - заява фізичної особи про звільнення від сплати пенсійного збору на ім’я нотаріуса та документи, перелік яких передбачений у пункті 152 Постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року №1740 «Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій». Таким чином, нотаріус роз’яснює сторонам правочину норми чинного законодавства щодо оплати чи звільнення від оплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, перелік документів, які необхідно подати нотаріусу, оскільки всі ми пам’ятаємо, що 1 % є бюджетним платежем і його оплата контролюється відповідним державними органами.
Додаток: запити та відповіді на запити до ОКП «Кіровоградське ООБТІ» та до Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради .
Правління відділення НПУ у Кіровоградській області
04.03.2024
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.