Опубліковано: 13-02-2018
Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5 (далі-Порядок), встановлено проставлення нотаріусом відміток на документах.
Після огляду оригіналів на копіях документів, що залишаються в справах нотаріуса в передбачених законодавством випадках, вимагається проставлення відмітки «згідно з оригіналом» з проставленням дати та підпису нотаріуса (пункт 9 глава 7 розділ І Порядку).
Відповідно з підпунктом 6.7 глави 1 розділу ІІ Порядку договір про визначення часток, зміну розміру часток є невід’ємною частиною правовстановлюючого документа. При цьому нотаріус або підшиває один примірник такого договору до правовстановлюючого документа, або вчиняє на цьому документі службову відмітку щодо посвідчення договору про визначення, зміну розміру часток.
Відмітка при посвідченні правочину щодо розпорядження майном про перевірку обставин, коли майно є особистою приватною власністю одного з подружжя.
Правочин щодо розпорядження майном може бути посвідчений нотаріусом без згоди другого з подружжя (у разі якщо з правовстановлюючого документа, договору, укладеного між подружжям, акта цивільного стану про укладення шлюбу та інших документів випливає, що зазначене майно є особистою приватною власністю одного з подружжя, тобто набуте до реєстрації шлюбу, за час шлюбу, але на умовах, передбачених шлюбним або іншим договором, укладеним між подружжям, за договором дарування, або в порядку спадкування, або за кошти, які належали їй (йому) особисто тощо), згідно з підпунктом 4.5 глави 1 розділу ІІ Порядку про перевірку цих обставин нотаріус робить відмітку на примірнику правочину, що залишається в матеріалах нотаріальної справи, з посиланням на реквізити відповідних документів, якщо ці документи не приєднуються до примірника такого правочину.
Наприклад: Відчужувана квартира являється особистою власністю Продавця, оскільки придбана ним згідно (зазначаються реквізити документа, якщо оригінал повертаємо) до реєстрації шлюбу, який зареєстрований (дата).
Згідно з підпунктом 4.6 глави 1 розділу ІІ Порядку при посвідченні нотаріусом правочинів щодо відчуження майна від імені особи, у якої немає чоловіка або дружини (неодружена /неодружений, удова/удівець), відчужувач подає відповідну заяву, у якій також зазначається, що майно, яке є предметом цього правочину, не є спільною сумісною власністю. Нотаріус доводить зміст такої заяви до відома другого учасника правочину та зазначає про це в його тексті. Така заява повинна виходити особисто від відчужувача, а в разі вчинення правочину через представника - від представника, якщо відчужувач надав йому право при оформленні правочину подавати від його імені заяву про належність йому (відчужувачу) майна на праві особистої приватної власності.
Якщо таку заяву подає власник особисто, то заява такого змісту:
Наприклад: Я, Іванов Іван Іванович, цією заявою стверджую, що на час набуття квартири, яка знаходиться за адресою: хххххххххххххххххххххххххххх, (як і на день підписання цього правочину) я не одружений, квартира не є спільною сумісною власністю, і осіб, які б могли поставити питання про визнання за ними права власності на відчужувану квартиру (її частку), у тому числі і відповідно до статей 65, 74 та 97 Сімейного кодексу України, немає.
Зміст ст.ст. 65, 74 Сімейного кодексу України, нотаріусом мені роз’яснено.
Якщо таку заяву від імені власника подає його представник, то заява такого змісту:
Наприклад: Я, Іванов Іван Іванович, представник Сидорова Івана Івановича, цією заявою стверджую, що квартира, яка знаходиться за адресою: хххххххххххххххххххххххххххх, належить Сидорову Івану Івановичу на праві особистої приватної власності.
Нотаріус доводить зміст такої заяви ( чи першого варіанту, чи другого) до відома другого учасника правочину та зазначає про це в його тексті:
ВАРІАНТ 1:
Продавець у своїй заяві від ххххх 2018 року, яка подана нотаріусу при посвідченні цього договору, стверджує про те, що на час набуття відчужуваної ним квартири (як і на день підписання цього правочину) він не одружений, квартира не є спільною сумісною власністю, і осіб, які б могли поставити питання про визнання за ними права власності на відчужувану квартиру (її частку), у тому числі і відповідно до статей 65, 74 та 97 Сімейного кодексу України, немає. Мені, Покупцеві, цей факт доведений нотаріусом до оформлення цього договору.
ВАРІАНТ 2:
Представник Продавця у своїй заяві від хххх 2018 року, яка подана нотаріусу при посвідченні цього договору, стверджує про те, що квартира, яка відчужується за цим договором, належить Сидорову Івану Івановичу на праві особистої приватної власності. Мені, Покупцеві, цей факт доведений нотаріусом до оформлення цього договору.
Якщо в паспорті власника майна відсутній штамп про реєстрацію шлюбу, незалежно від того, на підставі якого документа він придбавав нерухомість, він подає нотаріусу заяву, про те, що він неодружений.
Якщо в паспорті власника є штамп про реєстрацію шлюбу, нотаріус перевіряє:
- на підставі якого документа придбавав майно, бо від цього буде залежити, чи треба витребовувати згоду другого подружжя, чи робити відмітку, що майно є особистою власністю відчужувача;
- якщо чоловік чи дружина помер – вимагаємо свідоцтво про смерть, і якщо майно придбане після смерті другого подружжя, то беремо заяву, що власник удова/удівець;
- якщо чоловік чи дружина помер після придбання майна, дотримуємося 6 місяців для прийняття спадщини спадкоємцями, перевіряємо фактичне прийняття спадщини, сам факт прийняття спадщини по Спадковому реєстру, і від того, що нам вдалося вияснити, приймаємо відповідне рішення.
Майно може придбаватися подружжям як в спільну сумісну власність, так і в особисту власність.
В тексті договору можна зазначити:
1. Квартира, яка набувається Івановою Тетяною Іванівною за цим договором, буде являтися її особистою власністю, оскільки набувається вона виключно за рахунок коштів, які належать їй особисто, без залучення коштів, які перебувають у спільній сумісній власності з її чоловіком - Івановим Леонідом Дмитровичем.
2. Чоловік Іванової Тетяни Іванівни - Іванов Леонід Дмитрович, своєю заявою, справжність підпису на якій засвідчена приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу хххххххххххххххх 15 травня 2017 року за реєстровим № ххххххх, стверджує про те, що квартирапридбавається нею виключно за рахунок коштів, які належать Івановій Тетяні Іванівні особисто, без залучення коштів, які перебувають у їхній спільній сумісній власності, та погоджується з тим, що придбана квартира буде являтися її особистою приватною власністю.
Окремо заява від чоловіка (дружини), підпис на якій засвідчується нотаріально:
проживаю та зареєстрований
за адресою:хххххххххххххх,
податковий номер - хххххххххххх
Місто Кропивницький, хххххххххххххххххххххххххххххххххххх
Я, Іванов Дмитро Леонідович, стверджую, що, КВАРТИРА, що знаходиться за адресою: ххххххххххххххххххххххххххххххххххх, придбавається моєю дружиною – Івановою Ольгою Леонідівною виключно за рахунок коштів, які належать їй особисто, без залучення коштів, які перебувають у спільній сумісній власності. Я погоджуюсь з тим, що придбана квартира буде являться особистою приватною власністю моєї дружини – Іванової Ольги Леонідівни. При цьому я стверджую, що договір купівлі-продажу, з текстом якого я ознайомлений, укладається моєю дружиною на умовах, які ми попередньо обговорили і вважаємо вигідними для нас, і укладання цього договору відповідає нашому спільному волевиявленню.
Правові наслідки підписання та оформлення цієї заяви, зміст ст.ст. 57, 60, 74 Сімейного кодексу України мені нотаріусом роз’яснено.
ПІДПИС:______________________________________________________________
ПОСВІДЧУВАЛЬНИЙ НАПИС:
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.