Опубліковано: 02-09-2015
ВИКОРИСТАННЯ ЗВІТІВ ПРО ОЦІНКУ МАЙНА
ПРИ ВЧИНЕННІ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ
Шановні, колеги!
Вважаю, що запевнювати вас у необхідності проведення оцінки майна, майнових прав при вчиненні нотаріальних дій, не потрібно. Відповідно до ч.1 ст. 42 Закону України «Про нотаріат» нотаріальні дії вчиняються після їх оплати, а також у передбачених законом випадках після сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб та в день подачі всіх необхідних документів.
Згідно статті 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі – Закон) проведення оцінки майна є обов’язковим у випадках, встановлених законодавством України, міжнародними угодами, на підставі договору, а також на вимогу однієї з сторін угоди та за згодою сторін. Проведення оцінки майна є обов’язковим у випадку оподаткування майна згідно з законом.
Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна, операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна, оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав визначено ст.ст. 172-174 Податкового кодексу України.
Нормативна база з цього питання наступна:
Як бачимо, перелік доволі великий і питання достатньо регламентоване. Крім того дуже гарною допомогою для нотаріусів є викладена на сайті Нотаріальної Палати «Правова позиція з питань необхідності проведення оцінки майна, майнових прав при вчиненні нотаріальних дій» http://npu.in.ua/ua/novini/podiji/811.
На практиці ми стикаємось з певними проблемами, які викликані чисельними змінами у законодавстві, що регулює правила оподаткування майна фізичних осіб та відсутністю узагальнюючих консультацій з цього питання. І хоча нотаріус не є податковим агентом, а відповідальність за сплату податків несе конкретна фізична особа, хочу застерегти від можливості настання негативних наслідків у разі неналежного виконання вимог законодавства з приводу оцінки майна при вчиненні нотаріальних дій. У чому це полягає?
1. Нотаріуси не завжди перевіряють факт реєстрації експертного звіту на сайті Фонду державного майна, чим позбавляють себе можливості упевнитись в тому, що Сертифікат суб’єкта оціночної діяльності, зазначений у звіті, не анульовано. Отже непоодинокі випадки, коли наказом Фонду державного майна України певні суб’єкти були позбавлені права здійснювати оцінку майна за те, що їх звіти не відповідали вимогам законодавства.
Як в першому так і в другому випадку використання недійсних звітів може призвести до визнання правочинів недійсними.
Вважаю за необхідне нагадати про відповідальність нотаріуса як спеціально визначеного суб’єкта первинного фінансового моніторингу при оцінюванні рівня ризику у разі здійснення операцій з нерухомим майном нижче ринкової вартості ( Наказ Державного комітету фінансового моніторингу України № 126 від 03.08.2010 р. «Про затвердження Критеріїв ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму»).
В зв’язку з цим хотілось би звернути увагу на те, що в деяких випадках громадяни, не бажаючи виконувати вимоги ст. 1087 ЦК України та Постанови Правління Національного банку України № 210 від 06 червня 2013 року «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою», добиваються того, щоб у звітах про експертну оцінку вартість майна була нижчою за 150 000,00 грн. (в деяких випадках вона зазначається 149 999,00 грн.). При цьому вони забувають про те, що, можливо, ними укладена угода про завдаток з агентством нерухомості про реальну вартість відчуження майна, що значно перевищує суму оцінки. У разі виникнення спору, всі повинні розуміти, до яких наслідків це може призвести.
На останок: в аспекті питань, які вирішувались на семінарі-нараді 23.07.2015 р. щодо використання звітів про оцінку майна, треба пам’ятати про необхідність дотримання правил етики в своїй діяльності: суворо дотримуватись чинного законодавства України; не давати фізичним і юридичним особам поради, свідомо спрямовані на скоєння ними правопорушень, або іншим чином умисно сприяти їхньому скоєнню; не вдаватися до засобів та методів, що суперечать чинному законодавству. Добиватися досягнення переваг перед іншими колегами тільки високим рівнем професійної підготовки, фундаментальним знанням чинного законодавства, практики його застосування.
Приватний нотаріус Кіровоградського міського
нотаріального округу Л.Є. Прохор
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.